«У 2020 році бюджет Держприкордонслужби збільшено майже на 2 млрд грн.»

НАЗАД
03 сiчня 2020 14:16

28 грудня 2019 року у прямому ефірі Radio.Kordon начальник фінансово-економічного управління – головний бухгалтер Адміністрації Держприкордонслужби полковник Олександр Дахно, в рамках програми «Консультація експерта», надав відповіді на найактуальніші та найцікавіші запитання фінансового характеру.

На адресу Держприкордонслужби і до експертів минулих програм надходило багато запитань стосовно невиплат коштів  - на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за піднайом.

До кінця 2019 року – залишаються лічені дні, чи є на сьогодні фінансові заборгованості перед особовим складом відомства? 

Із великою радістю скажу, що завдячуючи підтримці Президента України, серйозній і потужній роботі керівництва служби, а також за підтримки нашого депутатського корпусу та МВС, ми здійснили всі рухи для того, щоб збільшили бюджет у 2019 році на 681,5 млн грн. Це надало нам змогу повністю закрити заборгованість перед особовим складом. А саме - виплатити матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові питання, тим військовослужбовцям, які зверталися з відповідним рапортом. А також, ми  закрили всі інші виплати, стосовно яких у нас була заборгованість.

У жовтні Голова Держприкордонслужби Сергій Дейнеко заявляв, що під час розподілу бюджету на 2020 рік, фінансування Державної прикордонної служби України може залишитися на рівні бюджету 2019 року. А це, цитую: «катастрофа, це навіть не бюджет виживання, - а знищення фактично»… яка сьогодні у нас ситуація з фінансуванням на 2020 рік?

Я наведу сухі цифри, чесно кажучи, вони дадуть можливість зрозуміти, що робиться у нас з бюджетом на наступний рік. У нас збільшується бюджет на майже 2 млрд гривень у 2020 році. Це загальна сума 19,8 млн гривень, основний пріоритет 2/3 цих коштів іде на виплату грошового забезпечення. Так, як Голова однозначно визначив пріоритетом дане питання. У нас якщо по відсоткам брати, то збільшення бюджету на 16% і це надає нам можливість реалізувати анонсоване підвищення грошового забезпечення. Щоб було зрозуміло – на сьогоднішній день наша нормативна потреба відомства оформляється таким документом, як бюджетний запис і складає більше 30 млрд гривень. Самі розумієте, що коли нам призначають, а ми розуміємо фінансові можливості країни, але в цей самий час призначають тільки одну третину з цих видатків, то тяжко. Тяжко в якому плані, що відсоток цих коштів йде на споживання і на розвиток відомства. Але ми не зупиняємось і віримо тільки в краще.

Чи буде підвищення грошового забезпечення в новому 2020 році?

З радістю можу сказати, що за підтримки Президента України, грошове забезпечення прикордонників збільшиться в середньому на 15%.

Ці 15% нараховуватимуться від загального грошового забезпечення чи від окладу?

Від загального грошового забезпечення, у 2020 році мінімальне грошове забезпечення буде складати 10 тис. гривень. У 2019 році таке грошове забезпечення складало 9,5 тис. гривень. Військовослужбовці, які приходять на службу, не маючи вислуги на першій низовій посаді будуть отримувати мінімально 10 тис. гривень. Також очікуємо на опрацювання Кабміном, вже є рішення РНБО, механізму збільшення грошового забезпечення для всіх військових відомств. Невдовзі будуть внесені зміни до бюджету на 2020 рік у вигляді додаткових коштів для військовослужбовців ДПСУ.

Чи планує Держприкордонслужба переходити на систему грошового забезпечення за стандартами НАТО, як робить це зараз Міністерство оборони? (Наприклад майор чи полковник в адміністрації та на кордоні отримуватимуть однакове грошове забезпечення, надбавки будуть  лише за окремі конкретні виконані завдання - вихід у море, несення бойового чергування, розмінування, розвідка)…

Основним силовим відомством і основним ініціатором розробки порядку нарахування грошового забезпечення у нас є Міністерство оборони України. Ми готові, і одразу відкликаємось на пропозиції наших колег щодо вдосконалення системи грошового забезпечення і готові працювати в єдиній системі. І однозначно в першу чергу, враховуємо інтереси наших прикордонників.

Запитання від Володимира Оковитого:

Чому у всіх сержантів, або прапорщиків з однаковою вислугою років, але з різними функціональними обов’язками зарплата однакова?

Хочу з радістю зазначити, що це питання у 2020 році ми виправимо. Чому таке було у 2019 році? – тому що був реальний дефіцит у грошовому забезпеченні і це був такий вимушений крок, аби збільшити мінімальне грошове забезпечення до 9,5 тис. гривень. І через дефіцит коштів у нашому бюджеті зовсім нівелювалась вислуга років по певних категоріях. У 2020 році буде ми повністю закриємо це несправедливе співвідношення.

Запитання від Сергія Кошеленка:

Чи зміниться у 2020 році механізм нарахування грошового забезпеченням з урахуванням займаної посади. Бо на даний час на рівень грошового забезпечення впливає лише вислуга років. У військовослужбовців немає стимулу зростати,  змінюючи посаду з сержантської -  на старшого прапорщика  - грошове забезпечення не змінюється і залишається на мінімумі.

Це запитання дуже схоже на попереднє.

Хочу ще раз повторити, що у 2020 році ми ліквідовуємо даний негативний чинник, який впливає на відсутність мотивації для зростання наших прикордонників. 

Запитання від Каріни.

Питання щодо молодшого офіцерського складу. Наразі грошове забезпечення  молодших офіцерів часто призводять до того, що після першого контракту військовослужбовці не продовжують службу. Чи планує відомство якимось чином заохочувати молодих офіцерів до продовження служби?

Ми всі розпочинали службу молодими офіцерами і я не виняток. І на сьогоднішній день велика увага звертається на дане питання. Щодо грошового забезпечення все зрозуміло, так само не потрібно забувати про те, що існує виплата компенсації за піднайом житла. Ми намагаємось спрямовувати кошти на підтримку молодих сімей. А також є виплати по забезпеченню харчуванням, і медичне забезпечення варте уваги. Тому що всі ми розуміємо, що якщо підеш у цивільний заклад охорони здоров’я, то потрібно за це заплатити. У нас на даний час є можливість отримати дані послуги безкоштовно. Велика увага на молоде покоління, особливо на офіцерське, сам будучи капітаном думав у свій час про звільнення, але прийняв правильне рішення і залишився на військовій службі і отримую від цього задоволення. Рухаємось вперед всі разом і по-іншому ніяк. Чи молодий офіцер, чи досвідчений військовослужбовець за контрактом будемо робити все для того, щоб у них було достойне грошове забезпечення.

Запитання від Сергія Колесникова:

Чи буде збільшення премії за вихід на «нуль» військовослужбовцям, котрі проходять службу в зоні проведення ООС?

Це дуже болюче питання було у нас у 2019 році, тому що всі знають, що Міністерство Оборони України піднімало своїм військовослужбовцям таку виплату, це не премія за «нуль», а винагорода за участь у зоні ООС. Різниця була, наші військовослужбовці отримували 10 тисяч гривень, МО – 17 тисяч гривень. З вересня 2019 року, завдячуючи додатковому фінансуванню, ми повністю вирівняли цю несправедливу і кричущу несправедливість. Сьогодні наші військовослужбовці вже отримують підвищений розмір виплат – це 17 тисяч за першу лінію, і 6,5 тисяч за другу лінію. Чи буде збільшення у 2020 році? Відповісти однозначно не можу, за тієї причини, що ініціатором підвищень були Міністерство Оборони України, якщо вони будуть анонсувати відповідне грошове підвищення, то Держприкордонслужба звичайно буде робити максимальні зусилля для того, щоб наш прикордонник не відчував на собі несправедливий розподіл фінансових ресурсів.

Запитання від Lena Elena

Я не отримала індексацію за пів року в 2016 році, чи це законно? Одеська обл. 

У нас є Закон України про індексацію грошових доходів населення і є порядок проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений Постановою КМУ 10/78. Тобто нарахування та виплати індексації органам ДПСУ здійснюється відповідно до ст. 5 вище зазначеного Закону, та п. 6 порядку у межах фінансових ресурсів передбачених кошторисом цих органів ДПСУ на відповідних рік. Сьогодні ця індексація проводиться. З 2018 року у нас з цим питань немає. Але коли грошей у відомстві не вистачає, то регулювання проводиться відповідно цих нормативних документів.

Запитання від  Biggigant Alex:

При звільненні у червні 2019 року я написав рапорт щодо компенсації за невикористані дні відпусток учасника бойових дій, але гроші так і не нараховані!!!

Також не нараховані кошти за авіа переліт з Києва, під час відрядження на лікування до Центрального Клінічного Госпіталю.

Сьогодні під час звільнення з військової служби військовослужбовцями, які є учасниками бойовий дій виплачується грошова компенсація за невикористані ними дні додаткової відпустки, як учасниками бойових дій. У першу чергу, щодо запитання даного військовослужбовця, рекомендую звернутися до органу ДПСУ, де він проходив службу перед звільненням, тобто ця виплата стоїть у площині їхньої відповідальності і зараз немає з цим проблем, буде нарахована компенсація за невикористані ним дні додаткової відпустки. Наразі підготовлено два розпорядження за підписом Голови служби, де повністю регламентовано дане питання. Ці розпорядження доведені до всіх органів охорони державного кордону. У нас з цим проблематики немає, якщо військовослужбовцю буде відмовлено, будь-ласка нехай звертається на телефон «Довіри». І ми одразу офіційно підключимось до цього питання і забезпечимо його законність, його права на дану компенсацію.

Що стосується проїзду на лікування, то з метою оплати проїзду військовослужбовцям на сьогоднішній день ми внесли необхідні зміни до нормативно-правових актів до наказу МВС щодо відрядження і з цим проблемних питань наразі немає. Знову ж, рекомендую військовослужбовцю звернутись до органу охорони державного кордону, в якому він проходив службу.

Чи буде грошова компенсація за отримання квартири пенсіонерам і інвалідам АТО?

На сьогоднішній день дане питання регламентується постановою Кабінету Міністрів № 728 від 2 вересня 2015 року і там є перелік, на кого воно поширюється. Це військовослужбовці, які мають вислугу 20 і більше років, це особи, звільнені з військової служби в запас або у відставку за віком, або за станом здоров’я, або через скорочення штатів, чи проведення інших організаційних заходів з неможливістю використання на військовій службі та членів їх сімей, сім’ї військовослужбовців, які загинули, або померли, або пропали безвісти під час проходження військової служби, сім’ї померлих осіб звільнені з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров’я або у зв’язку зі скороченням штатів або проведення інших організаційних заходів.

Сьогодні у нас перший раз за історію існування ДПСУ було прийнято рішення Головою служби про виплати даних компенсацій на загальну суму 112 млн гривень. Нещодавно в Одеському регіоні було проведено урочистий захід з цього приводу, і дуже приємно бачити військовослужбовців – колишніх, діючих, які отримують омріяні квадратні метри, хоч це і в грошах, це їхній вибір, де вони будуть проживати і що, і яку квартиру вони будуть купляти. І так само це дуже великий плюс для нашої служби – це наявність 50-ти службових квартир після виплати даної компенсації і розподіл даного житла. У зв’язку з цим, я впевнений, що у 2020 році ми будемо продовжувати дану практику.

Будь-який підхід до забезпечення та зменшення черг на житло однозначно буде прийнятним. І керівництвом Служби підтримується у повній мірі.

Запитання від слухача:

При військовий містечках, у відділах прикордонної служби є службове житло. Але чому військовослужбовці платять за комунальні послуги у розмірі, які передбачені для юридичних осіб. А військовослужбовці - учасники бойових дій не можуть скористатися пільгами передбаченими законодавством України.

Ситуація в чому, військові містечка, це стосується в основному того житла, який є не у військових містечках, а у ВПС або на ВІПС, де є у будівлі, свого часу будували і надавали там службове житло, але оплата даних комунальних послуг і статус цієї будівлі є власність держави і якщо держава військовій частині проводить оплату комунальних послуг за тарифами юридичної особи, то відшкодування наданих послуг повинно здійснюватися за такими самими тарифам. Якщо держава заплатила 100 грн, то військовослужбовець повинен повернути ті самі100 грн на дану статтю видатків і на сьогодні ми маємо те, що маємо. Зрозуміло, що і скористатися своїми пільгами військовослужбовець немає права на сьогоднішній день. Тому що це не є його власністю.   

 

Запитання слухача Олега

Нещодавно у відомстві запроваджено систему преміювання прикордонників за значні, резонансні виявлення контрабанди або інші позитивні дії. Від чого залежить сума винагороди?

У нас преміювання військовослужбовців здійснюється виключно за показники в оперативно-службовій діяльності. Це проводиться за рішенням начальника органу охорони державного кордону або за його клопотанням, або за клопотанням начальника регіонального управління або Головою ДПСУ. Приймаються рішення стосовно і резонансних затримань тютюнових виробів, як приклад  – заохочення старшого прапорщика Свистуна, який протягом місяця здійснив в пункті пропуску «Порубне» два резонансних затримання – більше 150 коробів тютюну. В першому випадку йому було нараховано та виплачено премії у розмірі 40 тисяч гривень, проходить буквально три дні і військовослужбовець дає ще більші результати – 300 коробів, то дійсно даний військовослужбовець був ще раз заохочений правами служби і грошовою премією. І таких випадків можна згадувати багато.  У Держприкодонслужбі заохочення не тільки дисциплінарне у вигляді подяки, грамоти, але також і фінансове.

Тобто цю практику будемо продовжувати і надалі, і я сподіваюсь у нас буде більше позитивних результатів в оперативно-службовій діяльності, а ми будемо для цього шукати фінансові ресурси.

Запитання від Надії Манзюк:

Чи передбачено в бюджеті відомства на 2020 рік вихідна допомога при звільненні прикордонників.

Так, передбачено це в розрахунку, ніяких проблем немає. Держприкордонслужба повністю забезпечила вихідною допомогою всіх звільнених військовослужбовців у 2019 році. Заборгованості в цьому питанні у нас немає, тільки так ми і далі будемо рухатися.

Формула нарахування змінюватися не буде?

Ні, на сьогоднішній день немає підстав для того щоб казати що вона буде змінена.

Запитання від Чернігівської правозахисної спілки: У статті 10 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено норми щодо службового часу і часу відпочинку військовослужбовців. В пункті 1 цієї статті встановлено, що загальна тривалість службового часу військовослужбовців на тиждень не може перевищувати нормальної тривалості робочого часу за відповідний період, визначеної законодавством України, за винятком випадків, передбачених пунктом 5 цієї статті. Просимо надати роз’яснення щодо оплати тривалості службового часу військовослужбовців, яка перевищує нормальну визначену тривалість робочого часу за відповідний період (зокрема за тиждень).

По цьому питанню можу відповісти, що кодекс оплати праці на військовослужбовців не розповсюджується, у нас вид виплат – це грошове забезпечення. Підв’язувати під це, скажімо так, нормально визначену тривалість робочого  часу в нас немає можливості. У нас є певні надбавки, які заохочують військовослужбовців і компенсують в певній частині його перебування на службі. Це така надбавка за бойове чергування: коли військовослужбовець заступає в наряд, то він отримує додатково ще виплату. І треба сказати, що на сьогоднішній день у нас військовослужбовці, які безпосередньо охороняють державний кордон, у них базове грошове забезпечення є більшим ніж в тих військовослужбовців, які проходять службу в органах забезпечення. Так що по цьому питанню, скажімо так, трошки змішують оплату праці цивільних осіб і військовослужбовців.

До речі, а у 2020 році буде підвищення зарплати цивільним особам, цивільним працівникам?

Так, плануємо підвищення зарплати на 13 відсотків. Ми не забуваємо про дану категорію осіб.

Запитання від Jason Mayson: Як прожити у Львові на грошову компенсацію за піднайом житла? (Взагалі яким чином нараховується компенсація за піднайом житла? Від чого вона залежить?  Чи буде вона збільшуватись у 2020 році?)

Ми кожен рік плануємо дану виплату. На сьогоднішній день у нас виплата проводиться за двома напрямками: є оренда житла військовослужбовцями і є грошова компенсація за піднайом житла. Постанова Кабінету міністрів України №450 від 26 червня 2013 року  регулює дане питання, і там визначено розмір та порядок виплати грошової компенсації. Граничний розмір цієї виплати встановлюється щорічно, так визначено в постанові, ми встановлюємо її своїм наказом, щорічно в залежності від кількості військовослужбовців і членів їх сімей, які мають право на отримання щомісячної грошової компенсації. Це фіксовані суми, які залежать від наявності тобто кількості членів сімей військовослужбовця. Тому що коли він один він отримує меншу суму. Наприклад – для обласних центрів встановлено: сім’я з одного військовослужбовця отримує 1650 гривень виплати. Якщо з двох – військовослужбовець та один член сім’ї – 2200 гривень, якщо три особи – 3153 гривні, якщо чотири і більше – 4729 гривень. Я згоден з тим, що так, ці цифри невеликі, порівнюючи з тою орендною платою, яку військовослужбовці сплачують. Але в той самий час ми повинні розуміти, що за бюджетом, наскільки максимально ми можемо виставити ці показники, ми їх виставляємо і намагаємося повністю забезпечити військовослужбовців. На 2019 рік у нас було сплановано на дані видатки більше 70 мільйонів гривень і так само ми плануємо на 2020 рік. Ще наказ не підписаний, але плануємо десь орієнтовно від 100 до 200 гривень збільшувати, по обласним центрам, як пам’ятаю на 150 гривень будемо збільшувати виплати на 2020 рік. Тобто робота проводиться.

Запитання від Евгенія Малецкого:

«Служив два роки в Держприкодонслужбі як мобілізований. І за контрактом - з 2015 року. Прошу роз’яснити - право, порядок, законодавчі акти з приводу нарахування індексації грошового забезпечення».

Ми про індексацію вже говорили. Тут додати нічого.

Запитання від Валерій Коляда:

Чи має бути виплачена «індексація» та «допомога на вирішення соціально - побутових питань» військовослужбовцям, які звільнилися у жовтні/листопаді цього року і не дочекалися грудня?»

Індексація не залежить від того, жовтень це, чи листопад. Тобто йому вже нарахували. Якщо виникли проблемні питання необхідно звернутися в орган охорони кордону, в фінансово-економічний підрозділ з проханням отримати довідку про виплату грошового забезпечення, де буде окремим рядком визначено. Або конкретно звернутися з заявою про надання довідки про нараховану та виплачену індексацію даному військовослужбовцю. 

А допомога на вирішення соціально-побутових питань у нас регламентована  і при зверненні військовослужбовця рапортом йому здійснюється виплата. Якщо він не отримав, потрібно звернутись знову в орган охорони державного кордону.

Запитання від Edward  Solodovnik:

Чи буде з 1 січня 2020 збільшуватися  пенсії прикордонникам?

Є постанова №1088, яка регламентує це питання. Постановою визначено, що є третій етап виплат і його ми очікуємо, проблем з цим поки я не бачу. Видатки на пенсії прикордонників здійснюються не з нашого бюджету, цим займається окремо Пенсійний займається, а Фонду виділяє кошти Кабмін. Я не чув, що кошти не були виділені на дане підвищення.

Запитання від пенсіонерів-викладачів Академії: «Постановою Кабміна №704 встановлено посадовий тарифний розряд. Пенсії почали нараховувати, зокрема й за посадовим окладом – відповідно до тарифної сітки. У 2010-2012 роках в Академії  посади викладача зробили майорскими, а до цього вони відповідали званню підполковника. Офіцер - викладач, який йшов на пенсію у 2004 - 2010 роках  (категорія - полковник) почав отримувати пенсію за тарифною сіткою - категорія - МАЙОР? Це порушення Конституції. Закон не має зворотної сили. Для того щоб звернутися до суду необхідно мати довідку з фінансового підрозділу, про те, що в 2004 році, на момент звільнення моя посада була категорії – підполковник. У Київі радять – звертайтеся в Академію, а в Академії – «нічим допомогти не можемо, звертайтеся в архів».

В першу чергу відзначу, що це запитання трішки розмите. В якому плані? Перше – фінансово-економічні підрозділи не дають довідки про те, яка категорія в посаді. Для цього є певні визначені підрозділи, оргмоб відділи, до їх компетенції входять штатні питання,   визначення в штаті категорії посади. Але якщо потрібно надати якісь дані щодо виплати грошового забезпечення за той період коли військовослужбовець був на посаді, то потрібно звертатися в Академію. На практиці, коли колишній військовослужбовець звертається до нас, і в нас відсутні потрібні йому документи, ми самі робимо запит в архів і вимагаємо надати нам певні документи. Якщо вам відмовляють в Академії, то будь ласка телефонуйте на телефон довіри і ми офіційно підключимося до цього питання.

А питання щодо отримання пенсії по тарифній сітці «полковник», а тепер «майор». Це законно?

Проводився перерахунок, це законно в плані чого: було зроблено перерахунок пенсій, визначено надати певні довідки в пенсійні фонди, в яких зазначались – усі надбавки, всі виплати, які відносяться до цієї посади. Була посада викладача «полковник», зараз «майорська» - таке було прийнято рішення. Ми всі документи підготували по пенсійним фондам надали виключно в рамках чинного законодавства та як вимагає закон. На сьогоднішній день дуже багато є судових тяжб з приводу виплати, щодо нарахування та виплати пенсії, є певні обмеження по цим виплатам пенсій і ми в першу чергу намагаємося допомогти нашим колишнім військовослужбовцям по всім питанням, що стосується справедливості по виплаті пенсій, або встановлення розміру пенсій. Нікому не відмовляємо, надаємо всю інформацію, яка можлива, але теж в рамках закону.

Наступне запитання від Станіслава Фурсова:

Чому прикордонникам не виплатили премії на День Независимости, як обіцяв Президент України? Виплатили тільки Збройним силам України».

Ми попередньо піднімали питання про те що в нас був дефіцит в бюджеті, в нас були обмежені виплати по матеріальним допомогам різним: оздоровлення, соціально-побутові, а тим паче по преміюванню. На сьогоднішній день можу сказати, що згідно чинного законодавства військовослужбовцю можна проводити виплату одноразової премії тільки після того, якщо немає ніякої заборгованості перед ним або перед іншими військовослужбовцями Державної прикордонної служби України. Не можна спрямовувати видатки, коли люди не отримали допомогу на оздоровлення і перебувають у відпустці без цих коштів, спрямовувати на заохочення до Дня Незалежності, ще до якихось державних свят і спрямовувати такі кошти на дану виплату.

А як щодо преміювання до Нового року?

На сьогоднішній день по тому залишку коштів, який ми маємо наприкінці 2019 року.

У всіх однакові суми?

По категоріям. Органам охорони державного кордону ми попередньо на їхній розсуд надали це право, але все одно з підтриманням певного рівня категорій. Це офіцери і військовослужбовці за контрактом і також працівники.

Запитання від Светлани Гладкової:

Я працівник соціального  захисту. На обліку нашої сільради понад 130 чоловік- учасників бойових дій АТО. Чому згідно із законодавством наші військовослужбовці мають різний соціальний захист. Наприклад для прикордонників немає ДВОХ тижнів додаткової відпустки як учасника АТО».

Пунктом 19 статті 10.1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» визначено, що з настанням особливого періоду припиняється надання військовослужбовцям додаткової відпустки, крім відпусток військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами та догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю визначеного медичним висновком, а також відпусток у зв’язку з хворобою або лікування після тяжкого поранення за висновком військово-лікарської комісії. Разом з тим, після того, як набуло чинності зразкова справа верховного суду щодо права військовослужбовців, які є учасниками бойових дій на компенсацію даних днів додаткової відпустки, у нас це право їм забезпечується. Я не знаю чому це стосується в цьому запитанні тільки прикордонників, якщо це стосувалося так само і Міністерства оборони, і Національної гвардії, всіх. Ми керуємося одним законом і всі підходи одні і ті самі.

Пане Олександре, я вам дякую за такий міні-радіо марафон і за ваші відповіді, проте сподіваюся він був дуже інформативним та корисним!

 

Популярні розділи та сервіси